2019. Подвиг Роменської Мадонни. Олена Андрейченко. «Вісті Роменщини», № 38, 21 вересня

2019. Подвиг Роменської Мадонни. Олена Андрейченко. «Вісті Роменщини», № 38, 21 вересня

Смотреть фотоотчет о событии

6 вересня в Ромнах відбулася традиційна вже 21-ша зустріч легендарної родини Деревських. У важкі довоєнні, воєнні та повоєнні роки Олександра Аврамівна разом із чоловіком Омеляном Костянтиновичем прихистила, виростила, виховала і стала рідною матір’ю для сорока восьми дітей-сиріт. Уже півстоліття нащадки Деревських регулярно збираються в місті над Сулою, де ця велика сім’я після Другої світової жила аж до смерті Олександри Аврамівни.

Про них написані книги, створені фільми. Знають і пам’ятають Олександру Деревську вже кілька сотень представників наступних поколінь — онуків, правнуків, праправнуків. Її досвід матері, психолога й педагога десятки років успішно використовується у виховних цілях учителями, тренерами, наставниками в різних куточках планети.

Розпочалися заходи в залі засідань міської ради. За душевною розмовою присутні поділилися думками про вшанування пам'яті Матері-героїні. Головним питанням стала доля пам’ятника О. Деревській на території колишнього інтернату.

З часу, коли заклад перестав бути школою-інтернатом ім. Олександри Деревської, це місце не є історичним. Краще, якби на її честь назвали вулицю, де жила сім’я, і пам'ятник знаходився б саме на ній, — звернувся до влади внук Олександри Аврамівни Андрій Сербін.

Думки присутніх розділилися. Але очільник міста Сергій Салатун пообіцяв якнайшвидше винести питання на обговорення.

Знаменна цьогорічна зустріч і тим, що нещодавно виповнилося 45 років, як Олександрі Деревській присвоєно почесне звання «Мати-героїня», 6 травня — 60 років із дня смерті Омеляна Костянтиновича, а 22 червня — Олександри Аврамівни, 220 років — СЗОШ № 2 ім. Академіка А.Ф. Иоффе. Сьогодні вона є основним осередком збереження пам’яті про материнський подвиг Роменської Мадонни, адже в ній створено меморіальний куточок Матері-героїні.
 
З цього приводу і зібралися в школі члени сім’ї Деревських, представники міської ради, громадськості. Учні 9-А класу провели екскурсію з демонстрацією відеоматеріалів про Олександру Аврамівну.

В центрі експозиції — бюст Матері-героїні зі словами «Ти наша совість — Мамо, низький уклін тобі» і перелік 48 її дітей. На стіні шість стендів із фотографіями, на яких — життя унікальної сім’ї, біографічні відомості про всіх вихованців. Окремо інформація про дітей, які навчалися в школі № 2.

Велике спасибі за збереження пам’яті про матір сказали Сергій Салатун, секретар міської ради Валерій Мицик, депутат обласної ради Вікторія Мурич. Тетяна Лісненко подарувала музею збірку своїх віршів, Олеся Ластівка прочитала поезію, присвячену Олександрі Деревській.

Директор СЗОШ № 2 Лідія Скрипка подякувала дочці Олександри Аврамівни Аллі Сербіній та внуку Андрію Юрійовичу за те, що є незмінними натхненниками й організаторами сімейних зустрічей, а також міській владі, яка виділила на реалізацію цього унікального проекту майже 100 тисяч гривень.

Минулого року очільники громадської організації «Меморіал Подвигу Роменської Мадонни» Алла Сербіна та ЇЇ син Андрій Юрійович заснували нагороду, аналогів якій немає у вітчизняній геральдиці, — Орден і Пам’ятний знак «Мати-героїня Олександра Аврамівна Деревська».

Вручили відзнаку, зокрема, керівнику філії ГО «Меморіал Подвигу Роменської Мадонни» у Дніпропетровській області Лілії Товбіній, Жанні Карандєй (у дитинстві Жанна Деревська), історику, керівнику філії ГО «Меморіал Подвигу Роменської Мадонни» в Сумській області Григорію Діброві, сім’ям Лідії Тіщенко (Лідія Деревська), Валерія Деревського, Катерини Кононенко (Катя Деревська).

Подяки за вагомий внесок у збереження незгасаючої пам’яті й увічнення безсмертного подвигу Матері-героїні отримали Сергій Салатун, Валерій Мицик, начальник відділу освіти міськвиконкому Ірина Івницька, директор школи-інтернату ім. Матері-героїні Олександри Деревської в 1990-х роках Галина Коваль, музичний працівник цього ж закладу Тетяна Мочакова, директор шкільного музею О. Деревської Олена Троян.

Сербіни також подарували йому цінні експонати: оригінальну афішу «Праздник печеной картошки», свідоцтво про смерть Олександри Аврамівни, книги з родини Деревських та інші.

За свій героїчний подвиг ця людина заслуговує на повноцінний меморіальний музей. Про це під час виступу заявив Сергій Салатун. Але лише спільними зусиллями вдасться втілити задум у життя, тим більше що будинок, де проживали Деревські, зберігся до наших днів.

Це стало б вагомим кроком не лише у збереженні пам’яті про Олександру Аврамівну, а й поштовхом до розвитку нових туристичних маршрутів, присвячених видатним роменцям.

Олена АНДРЕЙЧЕНКО