1996. РОМЕНСЬКА МАДОННА. В.Марченко, "Освіта Сумщини", № 1
РОМЕНСЬКА МАДОННА
З історії дитячих сімейних будинків на Сумщині
Про значення рідного дому в житті людини говорить народна мудрість: «Добре тому, хто в своєму дому», «Дома і стіни допомагають», «Свій дім не ворог: коли прийдеш, то прийме й допоможе».
Як же потрібен цей дім, свій дім, тому, хто його не має, хто сиротою став з «ласки» долі чи людей?
У Ромнах на вулиці Інтернаціональній знайшли свій дім 48 хлопчаків та дівчаток, дітей різних національностей, але однієї долі - вони не мали батьків. І це було в той далекий час, коли над нашою країною гриміли грози війни.
Організатор цього незвичайного будинку, як зараз кажуть «сімейного типу», була Олександра Аврамівна Деревська (1902-1959).
Не була вона дипломованою вихователькою, не одержувала, як і кожна мати, платню, а створила затишний рідний дім для малюків, бо мала чуйне, щире серце і почуття обов'язку перед життям, що дало їй незвичайну долю жінки, природою покликаною бути матір'ю, а гіркими обставинами позбавленою цього. Власну дитину Олександра Аврамівна втратила ще немовлям, через хворобу,- більше мати дітей не могла. Отже, всю жіночу потребу в дітях, в любові до них, перенесла вона на чужих дітей, котрим зуміла створити разом зі своїм чоловіком - Омельяном Костянтиновичем - справжню сім'ю, родину, де були всі умови для життя і виховання, а головне: була основою для дитячого зростання і становлення материнська й батьківська любов.
Сила, мужність цієї жінки - свідчення великої материнської наснаги, що завжди жила в нашому народі, була притаманна йому в усі часи. Мабуть, саме здобутками народної педагогіки, закладеної в генах кожної людини, користувалася Олександра Аврамівна, та ще вірним компасом - своїм материнським серцем, коли приймала в свою сім'ю дітей різного віку і здоров'я. Найперше, що робила ця жінка, це вирішувала головне завдання - замінити цим дітям матір.
Акумулюючи в собі людський досвід, вона вважала, що не може повноцінно формуватись людська особистість, коли поруч з маленьким дитям немає матері, людини, яка кожний подих свого життя віддає йому, кожну хвилину його оберігає, наставляє, вчить. Саме мати, її щоденне життя, приклади доброти, ніжності, тепла, радості, любові - єдине унікальне середовище, грунт для росту і розвитку дитини. Ніякою силою шкільного колективу, багатством шкільного будинку чи школи-інтернату, увагою спонсорів не можна замінити цього природного чинника виховання.
Це сьогодні дослідники злочинності серед молоді прийшли до висновку, що їх причини треба шукати в родинному середовищі тих сімей, де не було теплого, чутливого спілкування, доброзичливої атмосфери.
В сім'ї Деревських була саме така тепла атмосфера: радість і сміх, розумні пестощі, дитячі пустощі. Мати, батько створювали затишок, «родинне середовище». Кожна дитина, яка росла без матері і втратила право користуватися цим дорогим ім'ям, відчуває неймовірну тяжість. Слово Мати має магічне значення, воно оберіг для людини, воно той майбутній ідеал, до якого прагне вона всім своїм життям. Олександра Аврамівна всім дітям, котрих приводила в сім'ю, говорила, що вона їх мати. Звичайно, для маленьких або тих, хто не пам'ятав свою матір, це було легко сприймати. А для доросліших, тих, хто пам'ятав батьків, вона говорила, що буде за матір, і дотримувалась цієї обіцянки. Була і ласкавою, і вимогливою, ніжною і доброзичливою, а головне, самовідданою в цьому материнському подвигові.
Родина Деревських, з матір'ю і батьком, була такою, де було затишно для дітей, де не було жорстокості, докорів і доган на кожному кроці, суворої дисципліни, твердих і холодних слів, де хоч і не бракувало зауважень, проте й було чимало схвалень, подяк, радощів від загальних справ.
Сім'я, вважали батьки, необхідне для дитини середовище, де вона набирається людяних рис характеру, стає особистістю. Все це відбувається за умови, коли сім'я багатодітна, діти різного віку і вдачі. В такій сім'ї не виросте одинак-егоїст, в ній завжди є постійна необхідність допомоги молодшим, відчуття плеча старшого. Організм сімейного життя в великій родині - постійна діяльність, щоденна повторюваність ранкових чи обідніх обов'язків, радісне чекання неповторного - свят календарних чи родинних.
Дитяче серце вимагає і шукає родинного тепла, доброти. Проте воно не повинно замикатися в ньому. Є багато інших місць, де дитина відчуває себе впевнено. Наприклад, у школі. Там дають лише знання, а найпершою школою життя є родина, вважали Деревські.
Гордість за свою сім'ю, своїх братиків та сестричок, свої, тільки притаманні сім'ї традиції, свої обов'язки - то було найбільшою школою для дітей. Адже сім'я має немало можливостей саме впливу на виховання, вона багатоемоційна, захищає дитину, знімає стресові ситуації у спілкуванні з навколишнім середовищем.
Свої перші шкільні негаразди діти приносять в сім'ю, яка знімає з їх плеч цей тягар. Діти зі школи-інтернату зараз особливо цей тягар відчувають. Їм потрібно з кимось розділити свої радощі і печалі.
В сімейному спілкуванні розквітає дитяча особистість, адже це спілкування несе в собі приклад Матері, Батька, старших братів та сестер. Сім'я має всі можливості для індивідуального підходу, тут кожний на виду, відомі його уподобання та прагнення. Мати помітила, наприклад, здібності у одних до сільськогосподарської праці, у інших до індустріальної. Був у сім'ї і свій «бухгалтер».
У сім'ї існувала ціла система трудових справ і доручень, що обов'язково враховувала і особисті уподобання. Праця, дозвілля - важливі чинники сімейного життя, вважала Олександра Аврамівна. Кожна дитина мала, згідно віку, свою справу, своє доручення.
«Працювали ми всі, - згадує один з Деревських - Геннадій, - від малого до найстаршого. Мати вміла так організовувати, що робота нас ніколи не переобтяжувала, а приносила радість». Так, це велика майстерність матері-організатора буденних справ - викликати радість. Ця емоційна сторона праці була дуже важливою для дитини, її зростання. Діти вміли пиляти дрова, заготовляти сіно, поратися по господарству, працювати влітку на городі. Щоденна робота приносила радість, бо була по силам, а головне - всім потрібна, без якої не могла обійтись родина Деревських. Не вигадані доручення, а життєві, вкрай необхідні. Сім'я мала город, сад, худобу, автомобіль - все це потребувало рук умілих, люблячих. Мати й батько вчили старших дітей, старші-менших, всі діти цінували довіру, серед них користувалася повагою старанність, якість виконання сімейних доручень, взаємозв'язок праці кожного з сімейним добробутом.
Організація трудової діяльності у Деревських сприяла розвиткові трудових вмінь, виховувала самостійність, почуття поваги до самого себе.
Навчання в школі вважалося теж важливою справою, але справою важкою. Адже всі діти були фізично слабі, багато пропускали занять, мали різний рівень підготовки. Мати сама перевіряла зошити, щоденники, контроль з її боку був постійний. Характерною рисою навчання молодих Деревських була старанність, взаємодопомога, доброзичливе відношення до школи.
У Матері і школи були єдині вимоги, лінуватися вона не давала нікому, хоч, звісно, бачила різні здібності дітей, оцінювала їх адекватно, неможливого не вимагала. Вже зовсім хворою, майже прикутою до ліжка, вона продовжувала слідкувати за успіхами дітей, раділа гарним оцінкам. Діти, які закінчували школу, вибирали технічні училища, технікуми, інститути не тільки в Ромнах, а й в інших містах. Сім'я допомогала харчами, одягом.
А ще була моральна підтримка через листи, приїзди на канікули. Коли не було змоги вчитися на стороні через фінансові труднощі, поверталися додому, шукали роботу. Трагедії з цього не робили, бо розуміли фінансові можливості сім'ї.
Характер у молодих був цілеспрямований, Наполегливий, проте діяли вони відповідно з обставинами. Карати в сім'ї за надмірну самостійність не вважали доцільним, хоч у виховному арсеналі були і заохочення, і покарання. Проте тих, хто не хотів працювати, особливо на нудній роботі, не допікали, а навпаки пропонували «відпочивати» і нічим іншим себе не турбувати.
Лінощі викликали осудження, і покараний таким чином якнайшвидше брався до роботи. Якщо ж не було бажання вчитися (ніде правди діти, були й такі), то їм пропонували займатися більш господарством, спробувати замінити Матір чи Батька. Всі діти включалися до цієї гри: «вимагали» порад, дій «дорослого». Дорослі справи швидко приїдалися, і горе-господар вважав за краще повернутися до школи, а не бути передчасно дорослим з їх важкою, відповідальною роботою.
Діти вміли розігрувати своїх братиків чи сестричок у виховних цілях, любили різні народні ігри.
Мали в сім'ї всі реквізити ігри на повітрі, в хаті, за столом, гралися за різної погоди, згідно віку та уподобань. Але особливо любили під час дозвілля читати. Сім'я мала велику бібліотеку, переважно з подарованих книг. Тут була і класика, і сучасна література. Збірки Пушкіна, Гоголя, Буніна. Особливе місце займала українська література. Захоплено і самовіддано любили Шевченка і Гоголя, особливо «Ніч перед різдвом», «Вій». Читала мати, старші діти. Кожна книжка знаходила свого читача.
Та найбільше полюбляли Деревські співати. Мати мала чудовий голос, знала українські народні пісні, вела соло, а діти співали хором. Були свої інструменти, а серед них -подароване піаніно. Слухачів набиралося чимало: вся вулиця ходила на концерти. Програма була різноманітна, на всі уподобання. Концерти були на свята і на дні народження, коли пеклися тістечка, купувалися цукерки. Свята вміли справляти, бо самі створювали настрій і подарунки. А як чекали родинних свят, як готувалися до них, яка була то радісна атмосфера, коли не було незацікавлених, всі хотіли щось робить.
Сім'я була інтернаціональною за складом. Діти були українці, росіяни, євреї, був навіть німець. Він став носити у важкий час війни прізвище родини, яка його, німця, захистила, виховала. Навіть тоді, коли знайшли його матір, він залишив прізвище Деревських на знак того родинного колективу, котрий прийняв його до себе, допоміг вижити.
48 хлопців та дівчат стали дорослими людьми, роз'їхалися, розлетілися далеко від славного козацького міста. Проте в день народження тієї єдиної, тієї найріднішої вони збираються. Збираються вдома, йдуть на кладовище, щоб вклонитися Матері.
Батьківську хату діти ніколи не забувають, вона вабить їх з далеких країв, адже, прийшовши до неї, неодмінно п'єш цілющу, найсолодшу воду - живу воду з рідної криниці, оживляєш джерела нашої пам'яті.
Матір Деревських з чиєїсь легкої руки в народі називають Роменською Мадонною. Це справедливо. Вона дійсно була Мадонною, матір'ю в своїй багатодітній, різновіковій родині, її оберігом, її Берегинею. «Нащо клад, якщо в сім'ї лад» - кажуть в народі. І в цьому вислові закладено глибокий педагогічний зміст. Мати створювала той мікроклімат у сім'ї, коли всі живуть цілеспрямованим життям, люблять і поважають один одного, коли панує дух взаємодопомоги, тепла, щирої турботи.
І яке кому діло до того, що діти ці народжені різними батьками, що вони різних національностей. Доля звела їх разом, воля єдиної людини - матері - зробила їх родиною, створила затишок. Олександра Аврамівна Деревська була їм всім Матір'ю, тому вони пишаються своєю багатолюдною родиною, вклоняються до землі пам'яті тієї, яка живе в їх серцях.
Зараз в області є чимало дитячих сімейних будинків. Жінки (а серед них - одинокі і подружні пари) беруть на себе нелегкий обов'язок замінити дітям Матір, створити родину. Який то тягар і відповідальність взяли вони на свої плечі! Як важко їм буде і як хороше.
Адже нема в світі найкращого, як виховати справжню людину, продовжувача добрих справ роду й народу.
Хай за приклад їм буде життєвий подвиг Роменської Мадонни - матері 48 чужих дітей.
В. Марченко, "Освіта Сумщини", № 1, 1996