2001. ПРО ЦЕ НЕ МОЖНА ЗАБУВАТИ. Л.Тищенко-Деревська, «Вісті Роменщини», № 48, 16 червня
ПРО ЦЕ НЕ МОЖНА ЗАБУВАТИ
Велика Вітчизняна. Чим далі відходить вона у минуле, тим гостріше розумію, який великий подвиг звершив наш народ.
Особисто мені війна відміряла по повній програмі. Хоч і не вважаюся її учасницею, та зобов'язана зустрічі з найлюдянішою жінкою, з добрим серцем матір'ю, яка не рідна мені по крові, але найрідніша і найдорожча по совісті до самої смерті, - Олександрою Аврамівною Деревською.
Війна - що може бути страшнішим у житті! Тут не обійтися без втрати близьких, рідних тобі людей. Але, якщо без батьківської опіки залишається маленька, безпомічна та до того ж ще й хвора людина, - це вже трагедія. Ми часом не можемо байдуже пройти мимо викинутого котеняти. Годуємо його, лікуємо, радіємо, якщо воно поправляється, і лише згадуємо, яким було бридким, коли забрали в дім. Таким страшним, хворим і безпомічним "котеням", котре не стояло навіть на ногах, та й сидіти не було на чому, потрапила я до мами Деревської.
Було це у 1942 році, коли, частково прорвавши Ленінградську блокаду, відкрили дорогу життя по Ладозькому озері. Нас, хворих на цингу і зморених голодом дітей, які перебували у Ленінградських дитячих будинках, у числі перших евакуювали в глибокий тил.
Батьки наші лежали у братських могилах, віддавши своє життя на фронтах війни, а матері весь мізерний ленінградський пайок віддавали дітям, прирікаючи себе на голодну смерть.
Я, як і сотні інших дітей, знаходилась в одному з тих поїздів, що ішли в тил. Тих, хто не ходив і не сидів, клали по троє на полицю. До пункту призначення доїхала я одна.
Привезли нас на Волгу, і треба було переправитись на другий берег річки. Розмістили у трюмі пароплава. Я лиш пам'ятаю, що там було темно. Нас знудило, і єдиною світлою плямою виднілося обличчя виховательки. Вона бігала з якимось великим мішком у руках від одного до другого, витирала дітвору, а сама плакала і все повторювала: "Ой, я ж їх не довезу, милі дітки, потерпіть, трішечки залишилось". І я ледь відповіла: "Витримаю". Нарешті пристали до берега. Нас на руках виносили і клали прямо на землю. Скільки мені було тоді років - не знаю, але пам'ятаю, що до війни ходила. Нам роздавали пакунки з надписом "Ленінградським дітям", але руки їх не тримали і вони падали. Тоді мені поклали гостинці на груди, закинувши руки навхрест. Я притискувала пакунок, а дістати звідти нічого не могла. Якийсь чоловік звернувся до жінок, котрі стояли на березі, щоб ті взяли хоч по одній дитині в дім, у кого є корова чи коза. Ті стали ходити поміж нас і вибирали тих, хто хоч якось міг сидіти. Через мене ж переступали і вирок був однозначним: "Ця помре".
Мене відправили в лікарню. Прогресувала цинга - вже погнили зуби, почали гнити ясна, щока, нижня губа не закривалася і з рота текла смердюча слина. Довго я там лікувалася, з трудом почала пересуватися. А одного разу лікарка сказала, що знайшла мою маму і вона за мною прийде. Наступного дня мама й справді прийшла. Я аніскілечки не сумнівалася, що вона не моя. У неї навіть плаття було таке, як у моєї ленінградської мами.
- Де ти так довго була? - кинулась я до неї, і все розпитувала, розпитувала. А вона лагідно пригортала й говорила про те, що загубила свою дівчинку під час бомбардування поїзда. Та мені все те було байдуже, головне - що знову знайшлася мама.
Нею стала Олександра Аврамівна Деревська.
Аж два кілометри несла вона мене на руках до свого будинку. Увійшовши у двір, поклала на траву і сама сіла, а нас обступило п'ятнадцятеро хлопчиків та дівчаток. Вони закам'янівши дивилися на мене. Потім хтось сказав: "Мамо, та вона ж схожа на мавпу". А мама лагідно й спокійно пояснила дітям, що я з блокадного Ленінграда і тепер житиму тут.
Відтоді й почалася боротьба за моє друге народження. Мама тримала кіз і через кожні дві години поїла мене теплим молоком.
Цілий рік я провела на печі, де спеціально відгородили куточок. Моє тіло було всипане наривами, особливо мучили суглоби рук і ніг. Перенесла неймовірні страждання через коросту, малярію. А мама терпляче доглядала за мною, купала у різних травах, відпарювала у російській лазні. Так продовжувалось упродовж року.
Скажу, що мама свідомо підбирала тяжко хворих дітей і кожного лікувала сама.
У дитинстві ми сприймали мамину ласку як належне, і, лиш ставши самі батьками, прийшли до гострого розуміння того, що були свідками життя-подвигу, який здійснила мама щоденною працею протягом багатьох літ. Скромно, непомітно, безкорисно, рятуючи дітей від голоду, холоду, безпритульності, вкладаючи у кожного з нас частинку душі.
Хай же спокійно сплять 25 солдатів у братських могилах, їх діти не пропали на дорогах війни, їх виходила, не втративши жодного у той голодний воєнний час, наша мама.
І нехай не подумає читач, що хочу сказати лиш про себе. Ні, на власному прикладі я хотіла розповісти про те, яких дітей доводилось виходжувати нашій мамі, вдихаючи в нас життя, і як їй було тяжко.
Особисто я засвоїла мамині уроки доброти і працелюбства на все життя. Перед її пам'яттю схиляємо голови і коліна не лише я, а й троє моїх дітей і четверо онуків.
Лідія Тищенко-Деревська