2002. РОМЕНСЬКА МАТИ. П. Нестеренко. «Урядовий кур’єр», № 76, 20 квітня
Роменська мати
Цими днями до затишного міста Ромни, що на Сумщині, з усієї України і країн СНД з'їжджаються діти О. А. Деревської, яка майже сорок літ з п'ятдесяти семи, прожитих нею, віддала вихованню сиріт. Подвигом цієї мужньої жінки не перестають дивуватися земляки. Про неї знято кінофільми, написані книги, їй посмертно присвоєно почесне звання «Мати-героїня», її ім'ям названі вулиці, Роменська школа-інтернат. А вчені Кримської астрономічної обсерваторії її ім'ям назвали одну з малих планет. Роменська мадонна дістала вічне життя і шану і все ж найвеличнішою пам'яттю, невмирущим спогадом про велике материнське серце, працьовиті руки і теплу душу є її діти. Тож приїздять вони до Ромен, аби вклонитися найдорожчій людині, пом'янути її за православною традицією, обнятися у дружній, великій родині...
Коли випадає нагода побувати в Ромнах, вибираю хоч кілька хвилин, аби завітати до школи-інтернату, біля входу якого стоїть бронзова постать жінки, ім'я якої ось уже кілька десятиліть поспіль відоме не лише в нашій державі, а й далеко за її межами. А потім крокую вулицею Інтернаціональною, де на одному з будинків прикріплена меморіальна дошка: «В цьому будинку жила з 1946 по 1959 роки людина великого серця Олександра Аврамівна Деревська, яка виховала 48 дітей різних національностей». І коли б я не підходив до цих священних місць, завжди думаю: скільки доброти, ласки, щедрості, ніжності й працелюбності було в цієї людини!
Народилася Олександра Аврамівна 1902 року в сім'ї робітника-нафтовика в Чечено-Інгушетії. Закінчила Грозненську жіночу гімназію і одержала фах вчителя. Коли розпочалася імперіалістична війна, дівчина влаштовується працювати у військовий шпиталь дієтичною сестрою. На її худенькі, тендітні плечі лягла турбота про харчування поранених. Її ласкаві карі очі завжди випромінювали до них теплу посмішку. Не міг не помітити цієї доброти і щирості бравий молодий червоноармієць Омелян Деревський, котрий якось заскочив до госпіталю провідати свого друга. Тут і познайомилися, а невдовзі й одружилися.
Так почалася родина Деревських. Омелян працював майстром на спорудженні нафтових вишок, а Шура - дієтсестрою у шпиталі, згодом у лікарні. Через деякий час випливає гіркий і радісний факт: у Омеляна до зустрічі з Шурою була дружина і залишився син Дмитро. Обставини складаються так, що Омелян забирає сина до себе і п'ятирічний хлопчик називає Шуру мамою. Ось таким був початок: сім'я поповнилася.
Війна є війна. Вона завжди приносить людям горе і нещастя. Багато сиріт блукали тоді вулицями міст і сіл. Серце Олександри стискалося від болю, коли бачила перед собою голодних і обідраних дітей. І хотілося їх зібрати біля себе всіх оцих нещасних малюків, зігріти материнською ласкою і любов'ю.
Якось Олександрі Аврамівні довелося бути на одній з багатолюдних залізничних станцій. До неї підійшла молода жінка з немовлям і попросила потримати його кілька хвилин, терміново треба відлучитися. Та минули хвилини, години, а незнайомка так і не з'явилася. Глянула Олександра на ніжне, миле личко дитини і сльози з очей покотилися. Поцілувала його і понесла додому. Немовля назавжди залишилося в неї...
А одного разу жінка поверталася зі шпиталю і зустріла по дорозі тремтячого від холоду, обірваного й голодного хлопчину років десяти. Ним виявився рідний брат Омеляна -Тимофій, який приїхав шукати рідних. Взявши його за руку, поспішила додому. Раптом спіткнулась: поперек тротуару лежала жінка, а поруч з нею надривалася плачем дитина. Відчуваючи непоправне, взяла руку жінки, намагаючись віднайти пульс. Жінка була мертва. Бережно підняла із землі дитину, а Тимофія ще міцніше взяла за руку. Вдома відігріла маленького хлопчика, нагодувала його. Так Олександра Аврамівна стала матір'ю одразу трьох дітей.
Важке становище сім'ї, яка не мала постійного житла, кочуючи за будовами нафтових вишок (після Грозного чоловіка перевели на Вознесенські промисли, а потім доля закидала в різні куточки колишнього Союзу - Поті, Майкоп, Баку, Сизрань, Сахалін), відсутність постійної роботи, власного господарства, змусило родину Деревських звернутися по матеріальну допомогу до влади. Але держава відроджувала народне господарство і сама перебувала у злиднях…
Велика Вітчизняна війна застала Деревських у місті Ставрополі Самарської області. Війна - це сироти. На приймальнику-розподільнику Олександра Аврамівна вирішила взяти дівчинку Ніну, потім віднайшла ще її двох братиків і сестричку. Коли до Ставрополя привезли дітей із Ленінграда, сім'я поповнилася ще дев'ятьма хлопчиками і дівчатками. Тепер у Деревських уже було 17 дітей: від немовляти до 15-річного підлітка.
Якось узимку, наказавши старшій Валентині бути господаркою в домі, Олександра Аврамівна вирушила в далеке село по провізію. Спливло два тижні - мати не поверталася. А тут ще трапилося нещастя - загубилися хлібні картки. Що робити? Злі язики поширили чутку: «Деревська покинула дітей напризволяще». Покинула? Бути цього не може!..
І якою ж то радістю було для всіх, коли на подвір'я ступила мати. Худа, бліда, знесилена, вона ледь тягнула за собою санчата з мішком борошна. Пригортаючи дітей, жінка відчула, як від радості з грудей виривається серце: заради такої миті варто жити! Вже пізніше Олександра Аврамівна повідала дітям про свої пригоди у дорозі, які мало не коштували їй життя. Виїхавши на середину широкої річки, вантажівка проламала кригу і швидко пішла на дно. Людям, які сиділи у кузові, пощастило вибратися з льодової купелі. Довелося довго добиратися до першого-ліпшого житла. Тут Деревська знепритомніла і надовго захворіла - почалося запалення легенів. А щойно одужавши, поїхала додому.
Уже після Великої Вітчизняної війни Омелян Костянтинович отримав нове призначення - в місто Ромни Сумської області начальником будівельної контори тресту «Укрсхіднафторозвідка». В цих краях починалися пошуки нових родовищ нафти на землях, звільнених від гітлерівських загарбників. Спочатку він приїхав один, а потім до себе викликав Олександру Аврамівну з дітьми. У міськвиконкомі здивувалися: звідки, мовляв, у вас стільки малечі? Омелян Костянтинович відбувся жартом: «Діти - наші квіти».
Багатодітній сім'ї було виділено будинок по вулиці Інтернаціональній, а також автомашину-полуторку. У розпорядження родини виділили чималу земельну ділянку під городину. Ось так всі разом господарювали і боролися з труднощами повоєнного життя.
Спливали роки. Діти навчалися у школі, підростали. А Олександра Аврамівна тим часом взяла з дитячого будинку ще кількох дітей. Власне, щороку - з 1946 по 1950 - сім'я Деревських все збільшувалася і збільшувалася. У Ромнах вона зросла на 18 чоловік. Останньою родину поповнила однорічна Катя, яка й понині мешкає в Ромнах. Автор цих рядків нещодавно зустрівся із Катериною Омелянівною Кононенко (Деревською) і ось що вона сказала:
- Це була не просто Мати з великої літери, а й жінка незвичайної духовної чистоти. Мама пестила і берегла всіх нас, як могла. Вона привчала нас любити людей, любити працю, бути добрими, чесними, справедливими. Для неї всі ми були рідними, а вона для нас - найріднішою. От лише не берегла вона себе, всю, до останку, нам, дітям, віддавала. До кожного з нас вона могла підібрати свій ключик, заспокоїти, якщо треба, сказати ніжне, ласкаве слово, приголубити. Золота в нас була Мама...
Невпинно летить час. Уже понад сорок років немає серед нас Олександри Аврамівни, а діти її живуть і в Україні, і різних державах СНД. Дехто з родини Деревських мужньо захищав землю від гітлерівських загарбників у роки Великої Вітчизняної війни. Смертю хоробрих загинув від ворожої кулі Тимофій Деревський - один з перших вихованців Олександри Аврамівни. Він похований в братській могилі на харківській землі. Не повернувся з ратного поля додому і ще один з її синів - Дмитро...
Працелюбними, чудовими людьми виросли названі діти Олександри Аврамівни. Дев'ять синів Деревських - ціла бригада механізаторів свого часу були першоцілинниками. У вільні хвилини вони грали в одному духовому оркестрі або складали волейбольну команду. Звичайно, не всі були схожі між собою, і це нерідко викликало здивування людей:
- Ви справді брати? - запитували у них.
-Так, ми брати, і всі Омеляновичі! - не роздумуючи відповідали Деревські.
Нелегка і разом з тим щаслива доля випала одному з них - Юрію. Виснаженим хлопчаком його вивезли через Ладогу з блокадного Ленінграда, а потім він потрапив у сім'ю Деревських. Олександра Аврамівна буквально виходила його. Юрію довелося працювати на освоєнні цілини, а згодом він став відомим у країні механізатором, був удостоєний кількох високих нагород, про нього писали газети й журнали.
- На сьогодні, окрім мене, в Ромнах мешкає ще п'ятеро моїх братів і сестер, - розповідає мені Катерина Омелянівна. - Це Віктор, Віра, Наталя, Лідія, Валерій. До речі, Валерій живе в тому ж будинку по вулиці Інтернаціональній, 22, де всі ми свого часу виховувались. І коли б не зустрічалися між собою, насамперед згадуємо найдорожчу для нас людину - Матір.
У різні часи мені доводилося зустрічатися з багатьма синами і дочками Деревських. В одній з наших бесід Лідія Омелянівна Тищенко сказала:
- Я завжди захоплювалася і захоплююсь материнським подвигом і тими рисами, які були притаманні нашій мамі, - милосердям, працелюбністю, чесністю, колективізмом, гуманізмом. Все її життя було і залишається втіленням цих прекрасних рис.
З міста Сєвєродонецька Луганської області відгукнулася Алла Омелянівна Сербіна (Деревська):
«Десятки осиротілих дітей оточила увагою, турботою і материнською ласкою Олександра Аврамівна. Журналісти та письменники стверджують, що добрі руки й серце Матері торкнулися 62 дитячих доль. Я знаю, що в сім'ї нас було сорок вісім. Під час війни старші пішли на фронт. В останні роки в сім'ї нас, дітей, було 42, двадцять шість школярів, решта малюки. Тяжко бувало, жили ми в той час нелегко. Та разом з тим - дружно. Зростали в праці. Зразком невтомної трудівниці для нас, дітей, була Мама. Нагодувати, одягти і взути, обіпрати, а найменшим ще й колискову заспівати... На всіх вистачало її. Мамині уроки добра, людяності, працьовитості ми засвоїли на все своє життя. Давно вже немає в живих нашої Мами, але світла пам'ять про неї живе в серцях її дітей, онуків, правнуків...»
Читаючи спогади Алли Омелянівни, пригадую наші часті зустрічі з Григорієм Михайловичем Купченком - колишнім директором Роменської школи-інтернату імені О.А. Деревської і заодно - колишнім учителем дітей Деревських. Він знайомив мене з численними листами від її синів і дочок, показував всі експонати музею Матері, який створював і до якого докладав всіх зусиль, аби він якнайповніше розповідав про Людину-легенду. А ще він тривалий час переймався тим, щоб школу-інтернат назвали її ім'ям. Одне слово, багато зробив Григорій Михайлович для увічнення пам'яті Олександри Аврамівни, навіть написав книгу про неї. На жаль, видати не встиг...
- Знаєте, офіційно ми скрізь зазначаємо, що Олександра Аврамівна виховала 48 дітей-сиріт різних національностей, - розповідав мені свого часу Г. М. Купченко, - але я ретельно займався розшуком дітей Деревської і знайшов їх більше шістдесяти. Фактично, починаючи з 1926 року, в сім'ї Деревської побувало близько 70 дітей. Одні приходили і залишались Омеляновичами, інші знайшли після війни батьків і залишили сім'ю. Дехто пішов у самостійне життя, не залишивши відомостей про себе. Я впевнений, що немає на світі Жінки, яку так багато дітей називали Мамою.
Ще за життя Олександра Аврамівна була нагороджена орденом Трудового Червоного Прапора і медаллю «За доблесну працю у Великій Вітчизняній війні». Указом Президії Верховної Ради СРСР від 20 березня 1974 року їй посмертно було присвоєне звання «Мати-героїня», а напередодні Міжнародного жіночого дня 8 березня 1982 року, до 80-ї річниці з дня народження Деревської, біля школи-інтернату, що носить її ім'я, відбулося урочисте відкриття пам'ятника Матері.
А на могилі Олександри Аврамівни в Ромнах встановлено пам'ятник, на якому викарбовано: «Ти наша совість, наша молитва, мамо. Земний уклін тобі. Твої діти». І під цим - сорок вісім імен. Тридцять один син і сімнадцять дочок різних національностей.
П. Нестеренко
«Урядовий кур’єр», № 76, 20 квітня 2002 р.