2017. Спогади про маму - О.А. Деревську і минулий ювілей

2017. Спогади про маму - О.А. Деревську і минулий ювілей

У травні нинішнього року відбулася знаменна подія-115 річниця  з   дня народження  Олександри  Аврамівни  Деревської, яка була ініційована  Аллою Іванівною  Сербіною  та  сім`єю  Деревських. На  жаль,  для  міської  громади  вона  пройшла  непомітно,  не відбулося урочистостей  у  Будинку  культури, краєзнавчий музей не порадував читачів новими дослідженнями, навіть не провів науково-практичну конференцію, формально пройшли  заходи  у  колишній  школі-інтернаті, редакційні  статті  лише  константували   подію. Про масштабні  урочистості  в державі мріяти не доводилося, так як ювілей О.А. Деревської, незважаючи на  прохання  сім`ї, чомусь  не був включений Кабінетом Міністрів у календар знаменних дат року. Мабуть, найсвятіший подвиг матері-героїні  зараз, як кажуть, "не формат".

Але за чотири роки сім`я Сербіної А.І. провела величезну роботу щодо увічнення пам`яті матері-героїні, створивши сайт "Подвиг О.А. Деревської", на якому розміщено весь архив, зібраний за десятки років. Це відомі повісті, літературні й музичні твори, відео та аудіоматеріали, статті, фото, спогади, відгуки, заходи. Сайт цікавий і потрібний не тільки тим людям, які прагнуть дізнатися про монументальну постать "Роменської мадонни", а й науковцям, студентам, краєзнавцям, громадським діячам. За невеликий час його відвідали більше п`ятьдесяти трьох тисяч людей з усього світу.

Память про унікальний материнський подвиг не може бути забутий. І, перш за все за її збереження відповідають роменці. Саме О.А.Деревська стала жінкою-легендою, яка уславила наше місто. Її ім`я записане в міжнародних астрономічних каталогах, як ім`я однієї з малих планет сонячної системи. Завдяки її подвигу, світ дізнається й про українське містечко Ромни.

Свій унікальний віртуальний музей пам’яті Андрій Юрійович Сербін презентував перед старшокласниками школи №2, ознайомивши учнів та вчителів з можливостями сайту, його структурою та рубриками.

Алла Іванівна Сербіна, донька О.А. Деревської, ретельно готувалася до ювілейної зустрічі 2017 р. й зібрала спогади  про маму. Бо слово про святу жінку найяскравіше підкреслює величність подвигу. Хай же воно ще раз прозвучить для роменців як приклад чистої совісті, високої моралі й незгасимої материнської любові.

Щирі і прості слова Деревських особливо підкреслюють, який дорогий їм подвиг Олександри Аврамівни, як хочуть, щоб їх підтримали люди й держава та зберегли пам`ять про унікальну жінку, про її самопожертву заради життя чужих дітей.

Трагічні ці дитячі долі. Вони - наслідок найжорстокішого людського творіння - війни. І тільки милосердя таких жінок, як Олександра Аврамівна, було протиставленням цій жахливій руйнівній машині. Їхні  подвиги – це спасіння своїх або чужих дітей, яких війна прирекла на загибель або неймовірні страждання. 

Тому й треба не забувати подвиг матері, унікальний роменський приклад людяності й добра, особливо в наш час - час бездуховності, аморальності, коли і власні діти при живих батьках живуть гірше сиріт.

Досвід сім`ї Деревських – це унікальна педагогічна система, яка заслуговує вивчення й дослідження. І те, що зробили Алла Іванівна Сербіна та її син Андрій Юрійович про увічнення пам`яті О.А Деревської, той матеріал, який вони опрацювали й виклали на сайті, який під силу лише великим науково-дослідним інститутам, заслуговують на велику подяку роменців, на гідну оцінку державних інституцій.

Матеріали про сім`ю Деревських не вичерпалися. Вони продовжуються в долях другого, третього й четвертого поколінь родини, яких у даний час нараховується більше трьохсот чоловік. А ще є родичі, друзі, знайомі...

Про це не повинні забувати наші краєзнавці. Адже ж тільки на зустрічі-2009 року стало відомо про позашлюбного сина  Омеляна Костянтиновча, роменчанина Василя Омеляновича (1946 р.н.). Таке воно складне життя. Цей чоловік належить до Деревських, і про нього не треба забувати, і він теж був прийнятий у велику родину. Через газету прошу його відгукнутися, розповісти про свою долю, про батька, яким він його пам`ятає. 

Швидко минає час. Змінюється політичне, економічне життя. Морально-етичні цінності, але людина, її вчинки завжди діляться на дві категорії: добро або зло. І тільки від кожного з нас залежить цей вибір.

Вибір Олександри Аврамівни Деревської не приніс багатства, підірвав здоров`я, скоротив життя, але залишився в пам`яті врятованих нею дітей, є прикладом високого материнського духу, того життєвого вибору, перед яким сьогодні схиляється людство.      

Л.О. Скрипка, директор Роменської СЗОШ № 2.