2018.Подвиг і пам’ять Роменської Мадонни. Катерина Приходько. «Тандем», № 15, 11 квітня
У передсвяткові дні у школі № 2 відбулася низка заходів, присвячених 116-ій річниці з дня народження Матері-героїні, Роменської мадонни Олександри Деревської, яка за офіційними даними виховала 48 дітей
Також відзначали 45-річчя створення фільму «Роменська мадонна»,
20-ту зустріч сім’ї Деревських та
5-ту річницю існування віртуального музею пам’яті Олександри Деревської.
Про життєвий шлях та подвиг нашої Великої землячки говорили на засіданні круглого столу, на яке були запрошені діти, внуки та правнуки Олександри Деревської, міський голова Сергій Салатун, заступник міського голови Ігор Тетірко, представники служби у справах дітей, прийомні родини.
«Найголовніше – це родина, здоров’я та виховання, інколи складно дати раду своїй дитині, а щоб виховати 48 чужих дітей, потрібно мати неабиякий моральний стрижень. Це людина, яка показала світові приклад, як треба любити», - сказав Сергій Андрійович.
Він подякував родинам, які беруть на виховання дітей і повідомив, що нарешті в нашому місті виділене приміщення для дитячого будинку сімейного типу, де буде проживати родина Мудриченків, яка виховує 11 дітей.
У нашому місті функціонує 4 дитячих будинки сімейного типу, також є прийомні родини.
Таїсія Орлова, вихователька дитячого будинку сімейного типу, сама мала тяжке дитинство в інтернаті, а прочитавши книгу про великий подвиг Олександри Деревської, надихнулася її прикладом і зараз у її родині виховується 7 дітей-сиріт. За її словами, попри юний вік у кожної дитини уже за плечима свої трагедії, але усі діти для неї стали по-справжньому рідними.
Вихователька та мама Тетяна Мудриченко переконана, що саме діти дають натхнення на буденні справи. «Є проблеми, труднощі, але все як у звичайній сім'ї. Ми розподіляємо обов’язки та допомагаємо один одному. У кожного є свої вподобання, мрії, але ми – одна велика родина», - говорить Тетяна Степанівна.
Вона порушила також складне питання виховання у родині та школі. На її думку, зараз мало уваги батьками та вчителями приділяється моральному вихованню дитини. «Не усі реформи корисні. Іноді треба повертатися до традицій. На жаль, ми розучилися говорити зі своїми дітьми, чути їх», - констатувала вона.
Прийомна мама Людмила Сорока наголосила на тому, що саме із Матері-героїні Олександри Деревської потрібно брати приклад у вихованні дитини, у ставленні одне до одного у сім’ї. «Це - уроки долі, людяності, любові до ближнього», - сказала вона.
Онук Олександри Деревської Андрій Сербін розповів, що про подвиг Матері-героїні знають далеко за межами України, а от у рідних Ромнах чомусь стали забувати про неї.
Уже немає школи-інтернату ім. О.А. Деревської, перейменовано вулицю Інтернаціональну, де колись жила велика родина матері дітей різних національностей, невідома подальша доля шкільного музею Матері-героїні, як і доля самої школи. Тому б доречним було б перенести пам’ятний знак Олександри Деревської до Роменського центру позашкільної освіти та роботи з талановитою молоддю.
На це Ігор Тетірко відповів, що школа знаходиться на балансі обласної ради, а отже і пам’ятник – теж, і вирішувати такі питання потрібно на рівні області. Тому варто провести громадські слухання.
«Перейменування вулиць відбувалося в обов’язковому порядку згідно з декомунізацією. Список назв, які потрібно було змінити, ми отримали згори, а на обговорення нових назв було вдосталь часу», - сказав він.
Алла Сербіна, дочка Олександри Деревської, голова правління ГО «Меморіал пам’яті Роменської Мадонни» наголосила на необхідності проведення таких зустрічей для популяризації прийомного батьківства.
Далі відбулася науково-практична конференція, у ході якої присутні переглянули документальний фільм «Роменська Мадонна». Зворушливі кадри розповідей дітей Деревської про їхнє дитинство не залишили нікого байдужим.
Алла Сербіна подарувала присутнім плакат із деревом роду Деревських та розповіла про своє дитинство. Вона усім, що у неї є завдячує своїй Великій матері. Алла Іванівна наголосила на тому, що герої живуть, поки живе пам’ять про них у серцях людей. Вона - хранителька не лише сімейного архіву документів, фотографій та листів, а і пам'яті про Подвиг Матері. Велику надію вона покладає на свого сина, який продовжує сімейні традиції та бореться за збереження пам’яті Роменської Мадонни.
Керівник ЛО «Обрії» Людмила Грицай подарувала Аллі Сербіній зворушливі вірші, присвячені долі її матері Олександри Аврамівни.
А директор ЗОШ №2 Лідія Скрипка справедливо зауважила: «Які б не були –ізми: комунізми, капіталізми, соціалізми, ми повинні залишатимися людьми та допомагати один одному. Найсвятіший подвиг – це подвиг матері, яка змогла правильно виховати своїх дітей. Адже саме із дітей, виплеканих у любові, виростають люди честі»
Учні школи підготували концерт, хореографічні та вокальні номери, що були присвячені темі материнства та любові до рідної землі. У виконанні викладачки музичного мистецтва Оксани Довженко під акомпанемент Василя Манька (автора музики) прозвучала легендарна пісня «Роменська Мадонна».
Хвилиною мовчання присутні вшанували пам’ять Матері-героїні та її дітей, що вже відішли у вічність.
Хоча власних дітей Олександра Аврамівна не мала, кожна прийомна сирота була для неї рідною. Усі її діти знайшли своє місце в цьому світі, і все завдяки любові однієї жінки.
Людина жива, доки про неї пам’ятають.
А Подвиг Олександри Деревської навіки залишиться у пам’яті її дітей, онуків та правнуків.
Катерина Приходько, «Тандем», №15, 11 квітня 2018 року