2009 год. Отчёты и отклики

2009 год. Отчёты и отклики

 

"До творчості запрошуються всі!

ПЕРЕРВА

Травень. № 23. 2009 р.  СЗОШ № 2 ім. акад. А.Ф. Йоффе.

Спеціальний випуск, присвячений світлій пам’яті

Олександри Аврамівни Деревської – Матері, Жінки, Людини...

Ніна Гнатюк

Руки моєї матері

В мами руки росяні і теплі,

Мозолів запилені медалі,

В мами руки, мов пшеничні стебла,

В мами руки з хліба і печалі.

 

Йдуть медово, гірко і солоно,

Йдуть віки – в цвіту, в диму, у глеї,

Сперся світ на дві рясні долоні –

На долоні матері моєї.

Подвиги здійснюються не лише на полі бою чи в екстремальних ситуаціях, а й у буденному житті. Двоє звичайних, непомітних, скромних людей, Деревська Олександра Аврамівна та Деревський Омелян Костянтинович, стали батьками для 31 сина і 17 доньок...

...У травні 2009 року виповнилося 50 років з дня смерті Олександри Аврамівни та Омеляна Костянтиновича Деревських та 35 років з дня присвоєння Матері звання «Мати-героїня». До ціє знаменної дати рідні та близькі вирішили приїхати в місто Ромни, щоб поклонитися могилі Олександри Аврамівни.

Про перебування сім’ї Деревських у нашій школі наша подальша розповідь.

Тітаренко Анна

Школа зустрічає гостей

Синьоока красуня весна завітала до нашого краю. Її легкі кроки невпізнанно змінюють навколишній світ, наповнюючи його дивної краси звуками, яскравими свіжими кольорами. Весна оновлює не лише природу, вона пробуджує найкращі людські почуття, допомагає згадати й осмислити незабутні сторінки свого минулого. Саме цієї пори, 8 травня, Роменська спеціалізована школа № 2 ім. акад. А.Ф. Йоффе зустрічала гостей – дітей та онуків Матері-героїні Олександри Аврамівни Деревської, яка виховала 48 дітей різних національностей. Більшість з них навчалися в стінах нашої школи. Тому вчителі та учні з нетерпінням чекали цієї зустрічі. До нас завітали: Сербіна Алла Іванівна (Сєвєродонецьк), Карандей Жанна Омелянівна (Запоріжжя), її син Олег Іванович, Деревський Валерій Омелянович (Ромни), його донька Рудейко Наталія Валеріївна з чоловіком Миколою Олександровичем, Ненюкова Ольга Омелянівна (Башкортостан, місто Агідель), Синько Наталія Омелянівна (Ромни), її донька Остапенко Світлана Юріївна, Тищенко Лідія Омелянівна (Ромни), Кушніренко Валентина Василівна – журналіст Луганського радіо.

О 12 годині гостей щиро привітали першокласники та адміністрація школи. Потім відбулась екскурсія по навчальному закладу. Відвідувачі із цікавістю розглядали стенди в залі «Історія міста», художні роботи вихованців студії образотворчого мистетцтва «Етюд», знайомилися з експозицією народного музею «Історія школи», фотографіями флори та фауни Арктики, які надіслали члени екіпажу науково-дослідного судна «А.Ф. Йоффе».

А в актовому залі юні артисти вже чекали гостей, щоб продемонструвати свої таланти. Почався концерт «Свято Матері». Один номер змінював інший: танці, пісні, художнє читання  - усе йшло від щирого серця, з любов’ю. Тому виконавці та глядачі отримали справжню насолоду.

Після концерту гостей запросили на шкільне подвір’я, щоб посадити кущі малини, як дань пам’яті світлому імені Матері та як символ дружби між школою № 2 й сім’єю Деревських.

Потім відбулася зустріч із членами гуртка журналістики, де кожен з гостей поділився своїми спогадами про дитячі роки, а юні журналісти задали свої питання...

...Коли учасники зустрічі поверталися додому, кожен згадував почуті історії життя, що не можуть залишити байдужими нікого, бо в них присутні світлий образ Матері, яка віддала себе всю до останку дітям. І те зерно любові, добра, милосердя, посіяне нею в душах доньок та синів, розквітло такою могутньою красою, що навіть час – найсуворіший суддя – не здатен кинути її в забуття...

Грибовод Віра

 

Зустріч із членами гуртка журналістики

Під час спілкування з Деревськими вихованці журналістської студії дізналися багато нового щодо історії існування багатонаціональної сім’ї, про біди та негаразди, які вони перенесли, виживаючи в тогочасному суспільстві. Без сумніву, про кожного гостя можна було б написати власну «Книгу спогадів». Адже їхні історії дійсно вражають, турбують і змушують сприймати життя трохи по-іншому.

З їхніх розповідей ми дізналися про те, що в бідній, але дружній сім’ї, постійно існувала атмосфера любові. Що Мати, медсестра за освітою, постійно слідкувала за здоров’ям дітей, купала, прала на дошці, прасувала важкою праскою, лікувала, годувала і обшивала чужих дітлахів, як своїх.

У будинку постійно була дисципліна, хоча і без розваг не обходилося. Дні народження святкувалися гуртом, а замість святкового торта готувалися смачні млинці, адже для дітей, які звикли їсти хліб із цукром, сіллю і соняшниковою олією ці кулінарні вироби були справжньою смакотою...

Постійно в сім’ї було не менш 18 дітей (доросліших відпускали, приймали молодших). Хтось портапив у сім’ю хворим, у когось взагалі не було шансів на життя, але всіх їх було  вилікувано і подаровано родинний затишок. Не зважаючи ні на що, кожний відчував поряд тепло рідної матері.

За традицією, цей день, як завжди, завершено покладанням квітів до могили найдорожчої у світі МАМИ...

Наталія Жмурко

 

ЛИСТ ДО НАРОДНИХ ДЕПУТАТІВ

Шановні народні депутати!

До Вас звертаються педагогічний та учнівский колективи Роменської СЗОШ № 2 ім акад. А.Ф. Йоффе.

Наша школа підтримує тісні зв’язки з рідними Олександри Аврамівни Деревської – Матері-героїні, яка в довоєнні та повоєнні часи виростила, виховала, урятувала від голоду й хвороб 48 дітей-сиріт. Усі вони стали гідними людьми, працьовитими, чесними, відповідальними.

Про життя цієї незвичайної родини писали І. Шкаровська «Сім’я Деревських», Г. Семенов «Ти – наша совість», О. Ющенко «Роменська мадонна». На студії ім. О. Довженка знято фільм «Свято печеної картоплі» та документальну стрічку «Роменська мадонна».

Ім’я О.А. Деревської присвоєно Роменській школі-інтернату, а кримські астрофізики малій планеті № 2400 теж дали це легендарне ім’я.

У нашій школі з 1945 року навчалося більшість дітей Деревських. Стало доброю традицією запрошувати рідних та близьких людей, щоб ушанувати пам’ять Матері. Ці зустрічі мають велике значення у вихованні підростаючого покоління. Учні, спілкуючись із Деревськими, отримують уроки любові, добра і милосердя.

Сім’я Деревських подавала клопотання до Адміністрації Президента про заснування медалі ім. О.А. Деревської. На жаль, відповідь так і не надійшла.

Тому ми, учителі та учні СЗОШ № 2 ім. акад. А.Ф. Йоффе вважаємо за необхідне звернутися до Вас із проханням розглянути це питання, щоб наступні покоління з глибокою шаною згадували світлий образ Матері.

Сподіваємося на Вашу відповідь і підтримку.

З повагою учні, вчителі та адміністрація Роменської СЗОШ № 2 ім. акад. А.Ф. Йоффе».