1999. МАМА. А.Сербіна (Деревська). «Урядовий кур’єр», № 183, 30 вересня

1999. МАМА. А.Сербіна (Деревська). «Урядовий кур’єр», № 183, 30 вересня

 МАМА

Повсякчас звертаюся  до своєї пам'яті. Вій­на забрала у мене найдорожче - маму. У 1944 році вона померла від тяжкої хвороби. Мені тоді ледь виповнилося п'ять років. Сталося це у далекому Казахстані, куди на початку війни бу­ла евакуйова наша сім'я з України. З того часу по­чалися мої поневіряння, доки доля не звела мене, десятирічну, з Олександрою Аврамівною Деревською. Ця жінка прийняла мене до своєї родини, стала мені мамою. Про життя - подвиг Матері-героїні Олександри Деревської, яка разом зі своїм чо­ловіком Омеляном Костянтиновичем виховали 48 дітей-сиріт, двічі писала і ваша поважна газета.

Низькій уклін вам, шановні, за пам'ять про дорогу мені людину.

Сорок років минуло, як пішла з життя наша мату­ся, але й сьогодні в пам'яті кожного із нас, її дітей, нині вже літніх людей, збереглося тепло її материн­ських рук. Вона врятувала нам життя, знову подару­вала радість дитинства, усмішку та дитячий сміх.

День народження мами, шосте травня, трагічно збігся з днем смерті батька - Омеляна Костянти­новича.Тому на сімейній раді, у день 95-річчя з дня народження мами, ми, Деревські, вирішили, що від­нині у нашій родині день шостого травня вважати днем пам'яті наших батьків: мами - Олександри Аврамівни і тата - Омеляна Костянтиновича Деревських.

Готуючись до дня пам'яті, що відбудеться у трав­ні 2002 року, присвяченому 100-річному ювілею на­шої мами, вже зараз ми пишемо спогади про матір і батька-рукописну історію нашої великої родини.

Сподіваємося, що і «Укрпошта» до цієї дати відгук­неться на наше прохання та, окрім художнього кон­верта, присвяченого Матері-героїні    О. А. Деревській, що вийшов з друку у 1996 році, розгляне пи­тання щодо випуску ювілейної поштової марки - мініатюрного пам'ятника милосердю, добру, мате­ринству.

Усім своїм життям мама заслужила, щоб про неї пам'ятали люди.

Світло її материнського подвигу продовжує зігрі­вати серця багатьох людей.

Якою лагідною посмішкою засяяло б її обличчя, як порадувалась би мама, коли б знала, скільки у неї послідовників - наших сучасниць! Хоча ці мужні жінки так себе не називають. У наш нелегкийчас, як і півстоліття тому, коли жила Олександра Аврамівна, вони скромно роблять свою святу справу - від­дають душу і серця дітям-сиротам.

 Життя-подвиг нашої мами є світлою пам'яттю і вічно живим орієнтиром для наслідування.

Приклад, узятий з реального життя, багато років служив талановитим педагогам у виховній та патрі­отичній роботі  з дітьми в середній школі №7 міста Старокостянтинова на Хмельниччині, в технікумі, училищах та школах нашого міста.

І ниніслужить наставникам юних у середній школі № 5 міста Лу­ганська, нашого обласного центру. Це світле дже­рело благородства, людяності для виховання поко­лінь - невичерпне.

Давня дружба єднає мене, автора цієї публікації, з вчителями і учнями СШ № 5 Луганська - троє по­колінь учнів - роки теплого, щирого листування, зустрічі. І досі як реліквію зберігаю дитячі листи, сторінка до сторінки - дитинство, юність, останній дзвоник.

Протягом багатьох років педагоги використовували у виховній роботі з дітьми книги, присвячені подвигу Матері-героїні О. А. Деревської: «Сім'я Деревських» Ірини Шкаровської і «Ти наша совість» Ге­оргія Семенова та кінофільми: художній - «Свято печеної картоплі» кіностудії імені Довженка і доку­ментальний київського режисера Анатолія Слєсаренка «Роменська мадонна», який на міжнародному фестивалі  у Лейпцигу зайняв перше місце і був удостоєний головного призу - «Золотийголуб».

Чверть століття тому, коли ця кінострічка вийшла на екрани країни, Укркінохроніка подарувала родині Деревських одну копію фільму. ЇЇ було передано Деревським, які живуть далеко за межами України, - до регіону Сибіру та Казахстану.   

З розпадом Союзу повернення цієї фільмокопії в Україну стало неможливим. У нашій республіці копії фільму «Роменська мадонна» зберігалися в кінопрокатах областей, де у ті роки жили Деревські.

Раніше на замовлення вчителів цей фільм неод­норазово показували дітям і в нашому місті в клубах чи установах, де існували кіноустановки. З часом копії в обласних кінопрокатах зіпсувалися і кілька років тому їх... списали як старі.

Востаннє показ «Роменської мадонни» був включений у програму урочистостей з нагоди 95-річчя з дня народження нашої мами в травні 1997 року в  школі-інтернаті імені Матері-героїні Олександри Аврамівни Деревської у Ромнах на Сумщині.

Але, коли ми, Деревські, звернулися до адміністрацїї школи з проханням дозволити нам зробити відеокопію фільму, нам було відмовлено і, злякав­шись, щоб чогось не сталося, фільм нам не показа­ли зовсім.

А хотілося б мати відеокопію документального фільму «Роменська мадонна». Чи зможе нам хтось у цьому допомогти? Це потрібно нам для наших ді­тей, онуків як пам'ять.

Алла СЕРБІНА (ДЕРЕВСЬКА), ветеран праці,

м. Сєвєродонецьк