2012. СВЯТО МАМИ. С.Абдукадирова. «Ромни сьогодні», № 21, 24 травня

2012. СВЯТО МАМИ. С.Абдукадирова. «Ромни сьогодні», № 21, 24 травня

 СВЯТО МАМИ

Роменська мадонна, так називають матір-героїню яка виростила й зігріла своєю любов’ю та піклуванням 48 дітей-сиріт. Олександра Деревська стала яскравим і незгасним прикладом безмежної материнської відданності благородній справі виховання дітей, яких посиротила Громадянська та Велика Вітчизняна війни. Першим трьом малюкам вісімнадцятирічна медична сестра одного з військових госпіталів подарувала свої тепло і ласку на початку двадцятих років. І після того її добра щедра душа не могла пройти повз багатьох дітей, яких доля обділила сімейним затишком і турботою і яких вона зустрічала на своєму шляху.

В драматичні роки Великої Вітчизняної війни повною мірою розкрилися самопожертвування Деревських. Вони взяли на виховання в свою, і без того вже численну, але дружну родину сімнадцятеро евакуйованих із блокадного Ленінграда діток, чиї батьки загинули на фронтах, під фашистськими бомбами та снарядами або від голоду. Тут знайшли свою щасливу долю діти росіян, українців, узбеків, євреїв, мордвинів, чувашів, німців та інших представників братніх народів СРСР.

В повоєнні роки Деревські оселилися в місті Ромни на Сумщині. Місцева влада оточила їх увагою і піклуванням, надала в користування просторий будинок з земельною ділянкою, садом та городом. Матеріальну допомогу надавала держава.

Радістю для дітей і дорослих став виділений їм вантажний автомобіль. Славетний український поет Павло Тичина, який на той час очолював Міністерство освіти, надіслав сім’ї піаніно, подарував із власного книжкового зібрання хорошу бібліотеку.

Шефство над дітьми взяли роменські комсомольці, допомагаючи в такий спосіб вирішувати численні господарські та побутові проблеми.

Олександра Аврамівна не мала вчительської освіти, але володіла тим неоціненним талантом народної педагогіки, з допомогою якої з малих літ кожному в сім’ї прищеплювалися повага до батьків, до старших, один до одного, а ще – любов до праці, почуття відповідальності і колективізму.

Всі її вихованці знайшли своє місце в житті і куди б не закидала їх доля, не забувають і понині своєї колишньої рідної домівки по вулиці Інтернаціональній. Кожні п’ять років вони вважають своїм обов’язком збиратися в Ромнах, аби вклонитися маминій могилі, на якій викарбувані святі для них слова: «Ти наша совість, наша молитва, мамо».

В цьому році за ініціативи народного депутата Володимира Даниленка, Верховна Рада України прийняла в цілому проект Постанови на державному рівні урочисто відзначити 110-річчя з дня народження матері-героїні, Олександри Аврамівни Деревської.

Минулого тижня, а точніше 4 травня у приміщенні загальноосвітньої школи-інтернату ім. О.А. Деревської відбулася святкова подія, присвячена цій даті.

На урочистостях були присутні:

заступник голови Сумської облдержадміністрації Тамара Іщенко,

заступник голови обласної ради Іван Ребенко,

нардеп Володимир Даниленко,

в.о.начальника управління освіти і науки ОДА  Інеса Пісоцька,

міський голова Микола Калашник та його заступники, депутати Роменської міської ради, члени виконавчого комітету,

ЗМІ, представники освіти та культури, громадськість, представники прийомних сімей та найголовніші учасники свята – родина Деревських, котрі приїхали на захід з різних куточків колишнього СРСР.

З нагоди святкування, з рук Тамари Іщенко отримали грамоти та звання «Мати-героїня» - 20 жінок нашого міста; 117 багатодітних сімей, в яких виховується 389 дітей; 6 прийомних сімей та будинків сімейного типу, де зростають 20 дітей-сиріт.

Також міським головою – Миколою Калашником, грамотами виконавчого комітету було нагороджено мам багатодітних сімей: Сороку Людмилу, Левченко Світлану, Комарницьку Ірину.

Не залишилися і поза увагою переможці конкурсу декламаторів – Коморний Дмитро (шк.№ 4), Симончук Анастасія (шк.№11), Мельничук Марина (шк.інтернат). Керівник міста вручив грамоти і фіналістам літературного конкурсу – Солохі Есфірь (школа-інтернат).

Привітав усіх присутніх і Володимир Даниленко, котрий подарував годинник навчальному закладу.

Радували своїми виступами народний танцювальний колектив «Перлина», ансамбль «Зорепад», учень музичної школи Валентин Коновал, учні ЗОШ № 7, дипломант обласних конкурсів юних декламаторів – Харченко Оксана, Василь Манько, Паріма Максименко, вихованці школи-інтернат, Ольга Близнюк та ін.

Але на цій ноті подія не закінчилася – на наступний день родина Рудейко-Деревських, за сприянням директора філіалу СБК-Ромни, Марюхи Василя, продовжили свято «печеної картоплі» вже в неофіційній обстановці.

С. Абдукадирова

«Ромни сьогодні», № 21, 24 травня 2012 року.