2014. ФІЛЬМУ «РОМЕНСЬКА МАДОННА» - 40 РОКІВ. Л. Скрипка. «Вісті Роменщини», № 6, 8 лютого

2014. ФІЛЬМУ «РОМЕНСЬКА МАДОННА» - 40 РОКІВ. Л. Скрипка. «Вісті Роменщини», № 6, 8 лютого

 ФІЛЬМУ «РОМЕНСЬКА МАДОННА» - 40 РОКІВ

Здавалося, зовсім недавно, в 1972 році, режисер української студії хронікально-документальних фільмів Анатолій Слюсаренко п’ять днів знімав у Ромнах незвичайний фільм. Він увійшов у історію як «Роменська мадонна». На екрани країни вийшов у 1974 році.

Саме ця стрічка увіковічила подвиг матері Олександри Деревської зі спасіння дітей-сиріт як вищий злет духовної краси.

Усесвітньо відомими кадри про унікальну долю матері, яка всиновила й виховала 48 дітей у роки Великої Вітчизняної війни, стали тоді, коли 2 грудня 1973 року на шістнадцятому Міжнародному фестивалі документальних і короткометражних фільмів у Лейпцигу фільм «Роменська мадонна» удостоїли вищої нагороди фестивалю - Гран-прі «Золотий голуб».

То була друга зустріч сім’ї, на яку, за запрошенням режисера, з’їхалося дев’ятнадцять вихованців Олександри Аврамівни. Сцени з фільму складалися з інтерв’ю дітей Деревських, відповідей на питання про роль матері в їхньому житті, про те, що найбільше запам’яталося.

Розповідь кожної дитини неможливо було слухати без сліз. Після перегляду плівки плакали всі: і «артисти», і знімальна група. Бо то були розповіді про долі дітей жорстокої війни, яка забрала в них рідних і батьків.

Знімали також сцени біля могили матері на міському кладовищі, біля «самовара» в садку материнської оселі. У ці дні відкрили й меморіальну дошку на їхньому будинку по вул. Інтернаціональній, 22, де проживала велика дружна сім’я. Прощання і від’їзд  Деревських знімали без дублів.

Фільм спочатку задумали як одну з новел кіноепопеї «Ми - радянські», але пізніше його зробили окремою стрічкою.Відбулися додаткові зйомки епізодів у інших місцях: у старшої Панни в Москві, у Геннадія й Ольги Деревських - у Казахстані, в Михайла - в Набережних Човнах та Алли -  в Сєвєродонецьку.

Про материнський подвиг роменки дізналася вся країна. Його оспівували поети й композитори, про нього писали книги й статті. Іменем Матері назвали малу планету № 2400. У 1979 році фільм «Роменська мадонна» був удостоєний премії ім. Ярослава Галана.

Ушановуючи сорокаліття фільму, учні п’ятих класів Роменської СЗОШ № 2 ім. Академіка А.Ф.Йоффе переглянули стрічку «Роменська мадонна». Вчителька історії Н.Рябченко прокоментувала побачене, розповідала про війну, долі дітей-сиріт, великий подвиг Матері, яка навічно вписала своє ім’я  в історію рідного міста, держави.

Пишаємося тим, що подвиг Олександри Аврамівни Деревської не лише гідно оцінений, але й підтриманий іншими матерями Роменського краю, які беруть на виховання сиріт, дають їм не тільки притулок чи комфортні умови життя, а й щедро дарують своє тепло, радість і любов.

Бережіть, шануйте своїх матерів! Вони - наші берегині, наша совість, наша душа. Ми залишаємося людьми до того часу, поки живе пам'ять про маму, почуття невичерпної й безмежної подяки та щирої любові до неї.

Лідія Скрипка, директор СЗОШ № 2 ім. АкадемікаА.Ф.Йоффе

«Вісті Роменщини», № 6, 8 лютого 2014 р.