2017. До 115-річниці з дня народження Роменської мадонни. Катерина Штрибу, 10-А клас, "Перерва", СЗОШ № 2 ім. акад. А.Ф.Йоффе, № 53, травень

2017. До 115-річниці з дня народження Роменської мадонни. Катерина Штрибу, 10-А клас, "Перерва", СЗОШ № 2 ім. акад. А.Ф.Йоффе, № 53, травень

6 травня 2017 року виповнюється 115 років з дня народження Матері-героїні Олександри Аврамівни Деревської, яка виростила й виховала 48 дітей різних національностей. Її життя стало яскравим і незгасним прикладом безмежної материнської відданості благородній справі виховання дітей, що залишилися сиротами.

Першим трьом малюкам вісімнадцятирічна медична сестра одного з військових госпіталів подарувала свої тепло й ласку на початку двадцятих років. І після того її добра й щедра душа не могла пройти повз багатьох дітей, яких доля обділила сімейним затишком і турботою і яких вона зустрічала на своєму шляху.

У роки Великої Вітчизняної війни повною мірою розкрилися самопожертвування сім'ї Деревських. Вони взяли на виховання у свою дружну родину сімнадцятеро евакуйованих із Ленінграда діток, чиї батьки загинули на фронтах, під фашистськими бомбами та снарядами або від голоду. У повоєнні роки Деревські оселилися в місті Ромни на Сумщині. Місцева влада оточила їх увагою і піклуванням, надала в користування просторий будинок із земельною ділянкою та садом.

Олександра Аврамівна не мала вчительської освіти, але володіла тим неоціненним талантом, за допомогою якого з малих літ кожному в сім'ї прищеплювалися повага до батьків, до старших, один до одного, а ще - любов до праці, почуття відповідальності й колективізму. Усі її вихованці знайшли своє місце в житті, і куди б не закинула їх доля, не забувають і понині своєї колишньої рідної домівки по вулиці Інтернаціональній. Кожні п'ять років вони вважають своїм обов'язком збиратися в Ромнах, аби вклонитися маминій могилі. На ній споруджено пам'ятник і викарбовано: "Ти — наша совість, наша молитва, мамо. Земний тобі уклін».

Подвиг Олександри Деревської, яку ще за життя звали Роменською мадонною, гідно увічнено. Її нагороджено медаллю «За доблесну працю в роки Великої Вітчизняної війни», а Президія Верховної Ради СРСР присвоїла звання «Мати-героїня» (посмертно). Їй присвятили свої поетичні та прозові твори вітчизняні письменники, а кіномитці - художні й документальні фільми.

Вічно жити вдячній пам'яті нащадків про Роменську мадонну, про її яскравий та немеркнучий подвиг.

Штирбу Катерина, 10-А клас