2019. Перша екскурсія. «Новий погляд», Аліна Ткаченко, № 37, 11 вересня

2019. Перша екскурсія. «Новий погляд», Аліна Ткаченко, № 37, 11 вересня

Смотреть фотоотчет о событии

Після закриття Роменської школи-інтернату імені Олександри ДЕРЕВСЬКОЇ учні та педколектив «другої» школи взялися берегти пам’ять про подвиг родини, яка в буремні роки обі­гріла любов’ю майже півсотні дітей. На першу екскурсію до мемо­ріального куточка разом із на­щадками родини та гостя­ми завітали й наші журналісти.

У Ромнах пройшла тради­ційна, уже двадцять перша зустріч легендарної родини ДЕРЕВСЬКИХ, батьки яких Олександра Аврамівна та Омелян Костянтинович - в буремні роки виховали 48 ді­тей різних національностей, переважно сиріт.

Уже півстоліття нащадки ДЕРЕВСЬКИХ регулярно збираються в місті, де ця ве­лика сім’я після Другої світо­вої війни жила аж до смерті Олександри Аврамівни в 1959 році.

6 вересня представників родини зустрічали в Роменській спеціалізованій школі №2. Тут відбулося відкриття меморіального куточка Матері-героїні Олександри ДЕ­РЕВСЬКОЇ, робота над яким тривала протягом року. Як розповідає педагогічний ко­лектив, велика роль у ство­ренні експозиції належить директорці закладу Лідії СКРИПЦІ.

Після припинення діяль­ності школи-інтернату імені Олександри ДЕРЕВСЬКОЇ та, відповідно, діючого при ній музею Матері-героїні, СЗОШ №2 взяла на себе відповідальність зберігати пам’ять про жінку з великим серцем.

І ось нарешті дочекалися відкриття. Стрічку доручи­ли перерізати міському го­лові Сергієві САЛАТУНУ й представниці родини Аллі СЕРБІНІЙ. Першу екскурсію провели учні школи.

Експозиція містить, зо­крема, відомості про життя батьків ДЕРЕВСЬКИХ, світ­лини, листи, спогади вихо­ванців цієї родини.

Першими дітьми, яких ро­дина взяла під своє крило, були молодший брат Оме­ляна ДЕРЕВСЬКОГО Тимко та син чоловіка від першого шлюбу Дмитро. Вирішивши взяти над ними опіку, 18-річна Олександра Аврамівна стала матір’ю двох дітей.

Потім жінка не змогла за­лишити напризволяще до­нечку лікарки, яку привезли до госпіталю з важкими по­раненнями. Дівчинці було 6 років, вона також стала чле­ном родини ДЕРЕВСЬКИХ.

Проживаючи в Росії, у 1939 році Олександра Аврамівна, взяла на виховання трьох дітей-сиріт із Куйбишевського дитбудинку, пізніше - ще 4 вихованців Ставропольсько­го дитбудинку.

У Росії, в селі Відважному, сім’я зустріла війну. У ці роки Олександра Аврамівна за­брала під свою опіку близь­ко 20 дітей, яких привезли до Ставрополя з блокадного Ленінграда. їхні батьки заги­нули на фронті або померли з голоду. Одна з дітей - Ніна БУЛАТОВА - весь час плака­ла, бо сумувала за двома бра­тиками й сестрою. Олексан­дра ДЕРЕВСЬКА розшукала і їх та забрала до себе.

До кінця війни ДЕРЕВСЬКІ всиновили й удоче­рили 35 сиріт. Це були діти різних національностей: ро­сіяни, українці, мордвини, навіть німець.

Родина часто переїздила, бо голова сім’ї працював на нафтопромислі – будував вишки. Коли ДЕРЕВСЬКІ жили в Ромнах, продовжува­ли брати в родину малюків із Засульського дитбудинку. У жовтні 1947 року в сім’ї було 38 дітей, з них 23 учні, інші - дошкільнята.

Керівництво міста виділи­ло родині великий будинок, 2 гектари землі й автомобіль, на дітей надходила допо­мога, поет Павло ТИЧИНА подарував бібліотеку, в домі навіть було піаніно.

Хоч жили й небагато, але діти мали все необхідне. Та й самі не цуралися роботи, до­помагали батькам.

Невдовзі на родину ДЕ­РЕВСЬКИХ посипалися не­гаразди: на початку 1950-х захворіла мама — серце й су­дини почали здавати, батько пішов до молодшої жінки, а невдовзі помер.

У 1959 році не стало й Олександри Аврамівни. Її смерть об'єднала синів і до­чок. З роками це братерство тільки міцніло. Вихованці ДЕРЕВСЬКИХ заприсяглися не забувати не тільки свою маму, а й одне одного. Не­вдовзі вони встановили на її могилі пам'ятник, на якому викарбувано слова: «Ти наша совість, наша молитва, мамо. Земний уклін тобі, наша не­забутня» і 48 імен дітей, ко­трих виховала Олександра Аврамівна.

Заслуги Олександри ДЕ­РЕВСЬКОЇ в СРСР були від­значені орденом Трудового Червоного Прапора, медал­лю «За доблесну працю в роки Великої Вітчизняної війни». Указом Президії Верховної Ради СРСР від 20 березня 1974 року їй присвоєно по­чесне звання «Мати-героїня» (посмертно).

У 1996 році Міністерством зв'язку України випущено художній конверт, присвя­чений Олександрі ДЕРЕВСЬКІЙ.

Її ім'ям названо одну з малих планет і вулицю в Ромнах. У 2008 році в місті Тольятті з'явилась вулиця сім'ї ДЕ­РЕВСЬКИХ.

«Подвиг Олександри ДЕ­РЕВСЬКОЇ  й те, що вона значну частину свого жит­тя провела в місті Ромни, наклало свій відбиток, - за­значила під час зустрічі в Роменській СЗОШ №2 го­ловна освітянка міста Іри­на ІВНИЦЬКА.

- У місті є жінки, які повторюють по­двиг Олександри Аврамівни, беруть дітей чужих, вихову­ють і дійсно стають для них другою мамою. Подвиг Вашої мами продовжує жити», - звернулася вона до нащадків родини.

Краєзнавець Григорій ДІ­БРОВА вважає, що створен­ня меморіального куточка це лише перший крок по відродженню пам’яті про Олександру ДЕРЕВСЬКУ. «Необхідно створити повнопрофільний прекрасний му­зей, - зазначив він.  Кілька десятиліть тому було таке рішення».

Аліна Ткаченко